Συνολικές προβολές σελίδας

Τρίτη 31 Ιουλίου 2012

Αποτελέσματα και εξελίξεις της 4ης μέρας των Ελλήνων αθλητών

Στα ημιτελικά του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των ανδρών στην κωπηλασία προκρίθηκαν οι Λευτέρης Κόνσολας και Παναγιώτης Μαγδανής.
Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε στην 1η θέση της 1ης επαναληπτικής σειράς με επίδοση 6:31.13, η οποία είναι η κορυφαία μέχρι στιγμής και από τους χρόνους που σημειώθηκαν στα προκριματικά.
 Στην 7η θέση τερμάτισαν στην 5η ιστιοδρομία της κατηγορίας Star, οι Αιμίλιος Παπαθανασίου και Αντώνης Τσότρας και βρίσκονται στην 10η θέση της γενικής κατάταξης με 42 βαθμούς ποινής.
 Με τον χειρότερο τρόπο άρχισε η σημερινή ημέρα (31/7) στα Finn για τον Γιάννη Μιτάκη, ο οποίος δέχθηκε ποινή για πρόωρη εκκίνηση στην πέμπτη ιστιοδρομία.
 Ο Γιάννης Μιττάκης ήταν στην τη 10η θέση στην 3η ιστιοδρομία για σκάφη τύπου FINN. Στην 1η ιστιοδρομία ο Μιττάκης είχε τερματίσει 4ος, αλλά λόγω της 21ης θέσης που κατέλαβε στη 2η κούρσα έχει ποινή 35 βαθμών και βρισκόταν στη 10η θέση της γενικής κατάταξης.
Στη δέκατη θέση της γενικής κατάταξης, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους στον προκριματικό του σκητ, βρίσκεται  ο Νίκος Μαυρομμάτης. Ο Έλληνας σκοπευτής έχει 71/75 βολές (23/25, 25/25 και 23/25) μετά τους πρώτους τρεις γύρους του προκριματικού, ενώ ο δεύτερος Έλληνας που μετέχει στον προκριματικό, ο Ευθύμης Μίττας, είναι 21ος με 69/75 βολές (22/25, 24/25 και 23/25).
Tη νίκη που χρειάζονταν, για να παραμείνουν «ζωντανές» στη διεκδίκηση της πρόκρισης, πέτυχαν η Βίκυ Αρβανίτη και η Μαρία Τσιαρτσιάνη, απέναντι στις Ρωσίδες Αναστασία Βάσινα και Άννα Βοζάκοβα.
Οι Ελληνίδες επικράτησαν με 2-1 σετ (18-21, 21-13, 15-12), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.
 Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης δεν κατάφερε να προκριθεί στους βραδινούς ημιτελικούς των 200μ. πρόσθιο. Αν και είχε την όγδοη επίδοση συνολικά στο αγώνισμα, ο 19χρονος πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης, έμεινε πολύ μακριά από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (2:09.72), με αποτέλεσμα να τερματίσει όγδοος στην τρίτη προκριματική σειρά του αγωνίσματος με 2:14.82 και να καταταγεί 27ος στο σύνολο.
Εκτός ημιτελικών ο Γκολομέεβ δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά των 100μ. ελεύθερο . Ο 19χρονος πρωταθλητής ήταν έκτος στην πέμπτη προκριματική σειρά με 50,08’’, ενώ το φετινό του ρεκόρ είναι 49,56’.
Εκτός τελικού στα 200μ. πεταλούδα έμεινε ο Γιάννης Δρυμωνάκος, καθώς στην 1η ημιτελική σειρά πήρε την 7η θέση με χρόνο 1:58.05 και την 15η στην τελική κατάταξη.