Συνολικές προβολές σελίδας

Κυριακή 29 Ιουλίου 2012

ΛΟΝΔΙΝΟ 2012: Οι σημερινές ελληνικές συμμετοχές

Πολύ καλή εμφάνιση από την Μιλλούση
Η Ελληνίδα γυμνάστρια, συγκέντρωσε 12,800 βαθμούς στο άλμα, 13,425 βαθμούς στους ασύμμετρους ζυγούς, 14,366 βαθμούς στην δοκό ισορροπίας και 12,933 βαθμούς στις ασκήσεις εδάφους, με αποτέλεσμα να πάρει την 3η θέση με 53,524 βαθμούς και να ελπίζει για πρόκριση στον τελικό.
 Την 1η θέση της 2ης προκριματικής σειράς κατέλαβαν οι Χριστίνα Γιαζιτζίδου και Αλεξάνδρα Τσιάβου στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών και εξασφάλισαν την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά που θα διεξαχθούν την Πέμπτη, 2 Αυγούστου.

Σε αγώνα ρεπεσάζ (Τρίτη, 31 Ιουλίου) θα διεκδικήσουν την πρόκριση στα ημιτελικά του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των ανδρών οι Λευτέρης Κόνσολας και Παναγιώτης Μαγδανής. Αν και πέρασαν πρώτοι τα 1000 μέτρα, οι δύο Έλληνες κωπηλάτες τερμάτισαν στην 5η και τελευταία θέση της 3ης προκριματικής σειράς με χρόνο 6:42.13.
 Εκτός ημιτελικών στα 100μ. ύπτιο έμεινε ο Άρης Γρηγοριάδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε έκτος στην πέμπτη προκριματική σειρά με επίδοση 54.52 και κατετάγη 17ος, την ώρα που το 16ο και τελευταίο «εισιτήριο» για τους βραδυνούς ημιτελικούς πήρε ο Ισπανός, Άσβιν Βίλντεμπερ Φάμπερ με 54.36.
 Με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Ολυμπιακό τουρνουά του Λονδίνου η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών, καθώς σε αγώνα για την πρεμιέρα του 1ου ομίλου, έχασε από την Κροατία με 8-6.
 Η Αθηνά Δούκα δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της σκοποβολής, στην κατηγορία 10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών, στο Ολυμπιακό τουρνουά «Λονδίνο 2012». Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με 369 βαθμούς, κατετάγη 42η στον προκριματικό γύρο του αθλήματος και αποκλείστηκε από τον τελικό.
Πρόκριση Βασίλη Τσολακίδη Κατακτώντας την 6η θέση στον προκριματικό του δίζυγου, με 15.466 βαθμούς, ο Βασίλης Τσολακίδης εξασφάλισε την παρουσία του στον τελικό. Μάλιστα, αυτή θα είναι η πρώτη φορά στην καριέρα του Έλληνα πρωταθλητή που θα συμμετάσχει σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων. Το μεγάλο «ραντεβού» είναι στις 7 Αυγούστου, με τον Τσολακίδη να «μάχεται» για μια θέση στο βάθρο έναντι πολύ δυνατών αντιπάλων.