Συνολικές προβολές σελίδας

Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2013

31ος Κλασικός Μαραθώνιος. Ένας αγώνας, 11.000 συμμετοχές και 6 Αντικυραίοι.

Με τη συμμετοχή 31.000 δρομέων που αποτελεί ρεκόρ για τα δεδομένα της διοργάνωσης και έναν εντυπωσιακό αριθμό θεατών, πλημμύρισε το κέντρο της Αθήνας κατά τη διάρκεια διεξαγωγής του 31ου Κλασικού Μαραθώνιου.
 Περίπου 11.000 δρομείς από όλον τον πλανήτη, ξεκίνησαν από τον Μαραθώνα την Κλασική Διαδρομή των 42.195 χλμ με τερματισμό το Παναθηναϊκό Στάδιο της Αθήνας.
Μαζί τους και 5 «Πρεσβευτές» της Αντίκυρας. Ο βετεράνος Πάνου Οδυσσέας (236) τερμάτισε με χρόνο:3:20:30, ο Κουτσιούκης Στέργιος (2852) τερμάτισε με χρόνο:04:38:53, ο Γκελεστάθης Μάκης (2849) τερμάτισε με χρόνο:05:08:40, ο Μανίκας Γιώργος (6984) τερμάτισε με χρόνο:05:14:51 και ο Ιερεμίας Νίκος (2850) τερμάτισε με χρόνο:05:24:48.
Μέσα σε αποθέωση από τους θεατές που βρίσκονταν στο Παναθηναϊκό Στάδιο, ο Κενυάτης, Χίλαρι Γέγκο, ήταν ο μεγάλος νικητής του 31ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας, με χρόνο 2:13:59. Oι συμπατριώτες του, Κιμέλι Νίξον και Ντέβιντ Ρούτοχ ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στο Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο 2:23΄.59΄΄. Δεύτερος ήταν ο Κώστας Πούλιος και τρίτος ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος.
 Στις γυναίκες πρώτη πέρασε από το σημείο του τερματισμού η Κενυάτισσα Ρότιτς με χρόνο 2:41.40. Στη δεύτερη θέση ήταν η Ουκρανή Σβιτλάνα Στάνκο. Πρώτη Ελληνίδα ή Μάγδα Γαζέα με χρόνο 2.46.03.
 Ο αγώνας των 10 χιλιομέτρων.
 Παράλληλα με την εκκίνηση στον Κλασικό Μαραθώνιο, δόθηκε και εκείνη των 10.000 μέτρων από τη Λεωφόρο Αμαλίας. Ο δήμαρχος Αθηναίων, κ. Καμίνης, έδωσε το έναυσμα στους 8.000 δρομείς, μεταξύ των οποίων βρέθηκε και η Πόπη Στέφου (25703) που τερμάτισε με χρόνο 1:04:05.